Olej na plátně, 23x35 cm. Signováno vpravo dole Jos. Procházka. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 44 cm
Josef Procházka vycházel z krajinářského školení na pražské Akademii výtvarných umění. Lze ho označit za zástupce velmi silné skupiny českých krajinářů, který vyvinul vlastní osobitý styl podání přírodních scenérií. Předložené dílo je zdařilou ukázkou práce, v níž Procházka podává důkaz o tom, že volbou námětu a jeho zpracováním dokázal skvěle podchytit nepřikrášlenou jadrnost, snad až syrovost zachycených výjevů. Je to patrné zejména v paletě, která je postavena na zemitých barvách tmavých odstínů hnědé, šedé a zelené. Scénu odlehčuje sluneční světlo pronikající skrze oblaka. O autorově malířské vyspělosti neklamně svědčí neškolený rychlý rukopis, který však zcela vyhovuje poloze realistického zachycení krajiny. Jde o suverénní práci umělce, který je právem uznáván jako vysoce kvalitní krajinář.
o autorovi: 1909 - 1984
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 710 000 Kč