Kvaš, 19x25 cm. Nesignováno. Vzadu přípis J. Navrátil. Rám, sklo.
Nejdelší strana: 29 cm
Předložená malba umělce z okruhu Josefa Navrátila, významného představitele domácího umění 19. století, zachycuje pohled na horskou krajinu zasazenou do tlumené atmosféry. V díle sledujeme přímou inspiraci dílem Navrátila, pro které bylo typické bezprostřední zobrazení přírody a vystižení její nálady. Kompoziční pointou je samota v horách, nad kterou se stahují těžké dešťové mraky zobrazené pomocí stříbrných odstínů. Barevnost oblohy, syté valéry zelené barvy doplněné o zemité tóny působí na diváka neobyčejně silným dojmem, kdy se umělci podařilo vystihnout pravou podstatu přírody. Dílo z okruhu Josefa Navrátila, jehož tvorba ve své době přitahovala pozornost milovníků umění, doporučujeme jako skvělou sběratelskou příležitost a finanční investici.