Josef Navrátil - Romantická krajina s jezerem

Olej na kartonu, 18x23 cm. Nesignováno. Rám, sklo.

Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Naděždy Blažíčkové - Horové.

Nejdelší strana: 33 cm

Komorní malba Josefa Navrátila s horskou krajinou patří k těm dílům tohoto významného českého umělce, která umožňují ocenit typické prvky jeho krajinářského projevu. Navrátil tradičně vybral přírodní výjev s vodním tokem a horským masivem na pozadí. Monumentalitu krajiny divákovi dovoluje vnímat figurální stafáž u balvanitého břehu. Malba vykazuje spojení více malířských přístupů ve shodě s Navrátilovým uměleckým naturelem. Romantizující nádech ji kromě motivu samotného propůjčuje atmosférický efekt zastřeného horizontu, který kontrastuje s výrazným popředím. V pastelové barevnosti lze cítit ozvuky doznívajícího rokoka. Rukopis autora je volnější s čitelnými tahy a realistickou pozorností ke skutečnosti. Navrátil na tomto obraze divákovi umožňuje dotknout se nevtíravé melancholie vepsané do tvarů přírody. Obraz patří k výborným ukázkám Navrátilova díla a lze ho rozhodně doporučit ke koupi.

o autorovi: 1798-1865

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 200 000.

posouzeno znalcem doporučujeme
123506. Romantická krajina s jezerem
Zbývá:6 dnů, 20 hodin
Konec dražby:25.09.2024 21:45:00
Minimální příhoz:1 000 Kč
Aktuální cena:16 000 Kč