Olej na kartonu, 38x28 cm. Nesignováno. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu přípis posouzení pravosti od Ot. Nejedlého, V. Beneše a Dr. Matějíčka.
Nejdelší strana: 60 cm
Na nabízené malbě horského jezera se projevují charakteristické rysy tvorby Josefa Navrátila, díky nimž byl tento malíř doceněn jako vynikající krajinář. Již volba tématu romantické horské krajiny s plesem je pro jeho projev typická. Vysoce přitažlivé spojení klidné vodní hladiny s dramatickou kulisou masivních horských štítů prozrazuje Navrátilův jedinečný cit pro výběr motivu, který dovoluje prožít vtahující dojem z kontaktu s přírodou. Shodně je třeba hodnotit působivý malířský projev, zejména práci s paletou, která je založena na prolnutí krásných hloubavých odstínů modré a romantických odlesků červánků na vrcholcích hor. Citlivé zařazení skupiny stromů v popředí výjev ukotvuje v realistickém rámci. Jde o vysoce hodnotné dílo autora, který je právem považován za přední osobnost českého umění 20. století. Koupě obrazu nabízí jedinečnou sběratelskou příležitost.
o autorovi: 1798-1865
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 200 000.