Akryl na plátně, 130x170 cm. Signováno vpravo dole Mžyk 1982-99. Rámováno.
Pozn.: Přiloženo potvrzení autorství obrazu od autora.
Nejdelší strana: 180 cm
Umělecký temperament Josefa Mžyka nalezl cestu svého vyjádření v pop-artovém proudu tvorby, který Mžyka na české umělecké scéně mezi jeho vrstevníky vyčlenil. Odpovídá tomu nejen výběr témat, ale i celkové výtvarné zpracování založené na smyslovosti barvy, její výrazné, hmotné a sytivé schopnosti uspokojovat potřebu vizuální zkušenosti, jak to poznáváme i na předloženém autorově díle Zahradní hry. Autor si jako námět zvolil zdánlivě banální, ale navýsost konkrétní figurativní námět, který divákovi vyjevuje přímočarou fakticitu života v její prosté prazákladní, avšak zároveň fenomenální a neobyčejné rovině. Na plátně tak pozorujeme doslova skrumáž předmětů běžné lidské každodennosti, která na diváka útočí svou vlastní expresivní krásou. Mžyk pracoval příznačnou malířskou technikou jasně vymezených barevných polí, pomocí níž se mu obrazová plocha rozčleňuje do mozaiky barevného víru připomínající strukturu techniky emailu. Z díla jednoznačně promlouvá malířově cítění bytostně blízké zaměření na životnost, radost z barvy a fascinace každodenností. Všechny tyto rysy z Josefa Mžyka činí jednoho z nejoriginálnějších tvůrců české umělecké scény, jehož díla jsou zcela oprávněně velmi vysoce ceněna nejen v odborném, ale předně sběratelském prostředí.
o autorovi: 1944
Malíř, kreslíř, grafik. Studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti, dále na AVU v Praze u prof. Tittelbacha a v grafické speciálce prof. Čepeláka, posléze na École des Beaux Arts v ateliéru prof. Debré. Tvořil grafické cykly i malby s vyrovnanou barevnou harmonií. Jeho grafické cítění se odráží i v malbě a vytváří tak jeho autorský rukopis. Malíř je uznávaným představitelem evropské figurální kresby a malby. Vystavuje po celém světě, jeho práce vlastní Národní galerie v Praze i galerie ve Washingtonu.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 150 000 Kč