Nejdelší strana: 66 cm
Olej na plátně, 54x66 cm. Signováno vpravo dole Multrus. Rámováno.
Jméno Josefa Multruse bývá spojováno s tvorbou monumentálních výjevů z dělnického prostředí. Neméně kvalitní a hodnotné jsou však i jeho práce zachycující přírodní scény, zátiší a kytice. Josef Multrus se učil na pražské UMPRUM a později na AVU. Jako stipendista Hlávkovy nadace mohl podniknout cesty do Středozemí, kde se nabízela možnost studovat díla starých mistrů. Jeho přirozený malířský talent se neklamně projevil i na předložené olejomalbě s kyticí ve váze. Na horizontální mírně šířkové kompozici dal malíř vyniknout plné kráse rozvinutých květů bílých pivoněk. Objem kytice je skvěle ztvárněn jemnými barevnými přechody okvětí, která se odklánějí od diváka a postupně splývají s šedým odstínem pozadí. Květy vrhají jasné odlesky na plochu stolu, na níž je baňatá váza s kyticí zasazena. Jedná se o estetizovanou práci od suverénního autora s uvolněným, avšak vysoce kultivovaným malířským přednesem.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
o autorovi: 1898, Praha - 1957, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 190 000 Kč