Olej na plátně, 65x49 cm. Signováno vpravo dole Multrus. Rámováno.
Stav: Rám i malba mírně poškozeny. Restaurováno. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Předložená malba kytice ve váze patří k té části tvorby Josefa Multruse, v níž se tento kvalitní český malíř, známý portrétista, student pražské AVU a stipendista Hlávkovy nadace, soustředil na malířské vyjádření květinových zátiší. V barvách okvětí převažují teplé odstíny, které podporují celkový semknutý dojem z kytice. Pro Multurse je typická nejen realistická přesvědčivost, ale také průzračný prostor, který vytváří jasné dopadající světlo pronikající do místnosti oknem v levé části obrazové plochy. Tento moment umělci umožnil zaznamenat křehké detaily, jako je prosvítání světla skrze k oknu stočená okvětí, anebo transparentní odstín vody ve váze. Příjemnému dojmu z malby přispívají také plné objemy předmětů či precizně odpozorovaná struktura jejich povrchu. Jasně vyjádřená barevnost, umně sestavená kompozice i pozornost k detailům, to vše z této práce činí jednu z vrcholně zdařilých ukázek díla Josefa Multruse.
o autorovi: 1898, Praha - 1957, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 190 000 Kč