Kvaš, 88x42 cm. Signováno vlevo dole Jos. Navrátil. Rám, pasparta, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 115 cm
Předložený kvaš patří k dílům vysoce hodnoceného českého umělce 19. století. Zátiší představuje pohled na loveckou kořist ve statické frontální kompozici. Dobově oblíbený námět vyniká zejména kvalitou svého zpracování. Ptačí těla Navrátil zachytil s obdivuhodnou věrností trefným odpozorováním jejich fyziognomie. Technika kvaše mu dovolila velmi efektním způsobem vyjádřit strukturu opeření. Lehká sjednocená paleta laděná do lomených přírodních odstínů s převahou okru působí kultivovaně a esteticky. Jednolité pozadí vytváří realistický dojem prostoru. Navrátil zde podává důkaz o svých pozorovatelských i malířských schopnostech, ve kterých se jasně propojoval romantizující sklon s prvky doznívajícího rokoka.
o autorovi: 1798-1865
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 3 200 000.