Olej na překližce, 19x25 cm. Signováno vlevo dole J. Lehoučka 1983. Rámováno.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Obraz s názvem Přírodní zákon lze zařadit do pozdní fáze tvorby Josefa Lehoučky. Sugestivní výjev byl koncipován jako ztišená surrealistická krajina složená z geometrických útvarů a doplněná o křehké subtilní detaily. Imaginativní melancholii této krásné malby podtrhuje velmi kultivovaný rukopis i barevné řešení, v němž převládá zelený a tmavě modrý odstín. Zobrazené plně prostorové předměty jako by se vynořovaly z mlhoviny, která se vzdouvá v dolním obrazovém plánu a přechází do tmavého pozadí. Vytříbenou kulturu malířského přednesu, která je pro tohoto autora naprosto typická, podtrhuje příznačný název díla. Obraz se řadí mezi opravdu krásné práce Josefa Lehoučky, výrazného zástupce českého veristického surrealismu druhé poloviny 20. století, které jsou jak v odborných, tak sběratelských kruzích zela oprávněně velmi vysoko oceňovány.
o autorovi: 1923 - 1999
Narodil se v Praze. Studoval UMPRUM tamtéž u prof. Tichého. Ve své volné tvorbě maloval fantazijně realistické obrazy, které doplňoval průmyslovými motivy. Je zastoupen ve sbírkách NG Praha, Středočeské galerie Praha, AJG Hluboká nad Vltavou.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 170 000 Kč.