Litografie 314/500, 32x42 cm. Signováno tužkou vpravo dole Jos. Lada 42. Rám, pasparta, sklo.
Stav: Papír mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.
Nejdelší strana: 69 cm
Tvorba výjimečného českého umělce, kreslíře a ilustrátora Josefa Lady je naprosto nezaměnitelná. K jeho ikonickým pracím lze zařadit i nabízený grafický list, na kterém umělec zachytil vodníka kouřícího dýmku na břehu rybníka. Jde o naprosto typickou ukázku díla Josef Lady s perfektně vyjádřenými rysy jeho charakteristického projevu. Vodníka na pohádkové kompozici Lada umístil na zlatý řez, jak sedí na staré vrbě, zatímco mu ze šosu kabátu padá kapka vody. Břeh rybníka lemují výrazné kameny a na jeho hladině se odráží měsíční svit. Vesnické stavení tvarem střechy přispívá k houpavé linii horizontu, kterou vytvářejí strmé kopce. Lada zde jako obvykle pracuje s výraznými obrysovými liniemi, zřetelnou jadrnou paletou a samozřejmě také příznačnou stylizací, která ho proslavila jako ilustrátora. Tvarová redukce, výběr barevných odstínů, ale i celková jasnost a srozumitelnost z výjevu činí dílo velmi efektní, ale současně vnitřně semknuté. Celkovému působení nedílně přispívá fantaskní tajuplná atmosféra utvářená autorovou imaginací, která se charakteristicky prolíná se skutečností. Práce Josefa Lady jsou ve sběratelských kruzích zcela oprávněně velmi intenzivně vyhledávány.
o autorovi: 1887, Hrusice u Senohrab - 1957, Praha
Navrhoval i jevištní výpravy pro Národní divadlo v Praze.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 6 500 000 Kč.