Josef Jiří Kamenický - Žně na Horňácku nad Velkú

Jsme připraveni stejný prostor poskytnout také dalším sběratelům.

Olej na plátně, 63 x 80 cm, rámováno v masivním autorském vídeňském uměleckém reprezentativním rámu s ornamentálním lemováním a povrchovou zlatou patinací. Signováno vpravo dole autorským pseudonymem Lískovec - jedná se o malíře Kamenického, jež původně bydlel, v části periferie Brna v Lískovci, podle kterého si zvolil svůj pseudonym. Panoramatický pohled z návrší nad Horňáckou obcí Velká nad Veličkou s horizontem Bílých Karpat oddělujících Horňácko od západního Slovenska. Brilantní nasazení barevného spektra zachycuje dílo do nejlepšího výběrového období umělce vzniklé při jeho pobytu ve Velké nad Veličkou na Horňácku. Krásná, galerijní vysoce reprezentativní umělecké dílo původně pochází z velmi kvalitní umělecké sbírky folklórního umění Moravského Slovácka se silným zaměřením na Horňácko. Sbírka byla budována přes 30 let a je dnes velkým zdrojem uměleckých děl, jež se už na trhu s uměním téměř nevyskytují! Rare! Ojedinělá nabídka! Vznik díla z období okolo 1938.

Josef Jiří Kamenický – pseudonym – Lískovec - 11. 11. 1910 – 8. 9. 1981. Studoval na Škole uměleckých řemesel v Brně (1928-1932) mj. u Karla Truppeho a později dekorativní malbu na Akademii výtvarných umění v Praze (1938–40 a 45–46), mj. u Vratislava NechlebyJindřicha Hönicha a Otakara Nejedlého. Věnoval se také umělecké fotografii, mj. specificky pojatým aktům (byl členem Fotoskupiny pěti a střediska Purkyně, jeho díla byla vystavena na společných výstavách, mj. Avantgardní fotografie 30. let na Moravě (1981 Olomouc a 1982 Brno).Zabýval se moravským venkovem a také zvyky a náboženskými tradicemi (zejména jsou známa díla s jednotlivými postavami v krojích, strojení nevěsty atd.). Zajímavým motivem je prostředí orientálního trhu (existuje několik variant Prodavačů melounů, často s dvojicí dvou starších bratrů). Vytvořil i různé krajinomalby (Vysoké Tatry, Dubrovník, mořský záliv, město z roku 1970), dále obrazy aktů (Bohyně noci, Ležící dívčí akt s tyrkysovou drapérií). Jeho díla jsou ve sbírkách Moravské galerie v BrněKrajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a Galerie výtvarného umění v Hodoníně.V 50. letech emigroval do Vídně, kde ale maloval převážně zátiší s květinami často ve stylu holandského malíře 17. stol. Jana Brueghela. Ve Vídni také zemřel. Přesné místo, kde je pochován, není známo. V českých zdrojích se často mylně uvádí rok úmrtí 1974, v rakouských je pak mylně jako místo narození uváděna Vídeň.Své obrazy většinou signoval příjmením Kamenický (někdy místo toho uvedl pseudonym A. Lískovec podle svého rodiště) a zpravidla je nedatoval. V emigraci často používal pseudonymy Josef Steiner, Reinold a Julius Horn (takto se ale jmenoval i jiný český malíř narozený 1900 v Praze-Karlíně). V německy psaných zdrojích se občas vyskytuje forma jeho příjmení jako Kamenitzky.

o autorovi: 1910 - 1981

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 42 000 Kč

107520. Žně na Horňácku nad Velkú
Dražba ukončena:20.12.2023 21:24:00
Vyvolávací cena:1 000 Kč
vydraženo za:11 000 Kč