Josef Jíra - Z předměstí

Detail položky

Detail položky

Kombinovaná technika, 44x60 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 63. Rám, pasparta, sklo.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 80 cm

Záznam výjevu z předměstí zaujme typickými rysy osobitého projevu Josefa Jíry. Gestické nanášení tahů na poklad propůjčuje malbě dynamiku a výrazovou pádnost. Užití kontrastní barevnosti, kdy tahy tmavými odstíny jasně kontrastují se světlými valéry, působí stejně direktním účinkem. Subjektivně pojatá kompozice, která pohled diváka vede skrze scénu, vypovídá o autorově osobitém prožitku ze skutečnosti. Malba výběrem motivu i výtvarným řešením vyniká jako vtahující výpověď o subjektivitě Jírovy pozorovatelské zkušenosti a uměleckém temperamentu. Předložený obraz velmi dobře reprezentuje expresivní, výrazově silnou a malířsky svébytnou tvorbu Josefa Jíry, jehož práce jsou na trhu s uměním velmi žádány. Koupě obrazu je zárukou vysokého zhodnocení.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

posouzeno znalcem
115662. Z předměstí
Zbývá:12 dnů, 18 hodin
Konec dražby:30.05.2024 20:15:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:4 900 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
4 900 Kč 16.05.2024 14:07:18 10831
4 800 Kč 15.05.2024 9:30:10 3743
4 700 Kč 14.05.2024 16:53:52 5233
4 600 Kč 11.05.2024 21:02:00 7493
4 500 Kč 08.05.2024 11:36:17 3743
4 400 Kč 08.05.2024 10:08:25 7493
4 300 Kč 08.05.2024 9:31:17 5233
4 200 Kč 06.05.2024 18:52:24 7493
4 100 Kč 06.05.2024 14:55:31 604
4 000 Kč 04.05.2024 21:31:13 8103
3 900 Kč 04.05.2024 17:21:39 7493
3 800 Kč 03.05.2024 0:02:32 12773
3 700 Kč 02.05.2024 18:35:14 488
3 600 Kč 01.05.2024 14:01:19 15228
3 500 Kč 30.04.2024 17:36:58 2752
3 400 Kč 29.04.2024 23:12:50 11157
3 300 Kč 26.04.2024 14:37:57 2216
3 200 Kč 26.04.2024 13:29:24 3743
3 100 Kč 26.04.2024 10:02:29 1488
3 000 Kč 26.04.2024 7:29:14 8042