Josef Jíra - V přístavu

Olej na plátně, 54x80 cm. Nesignováno. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 98 cm

Díváme se na sugestivní ukázku tvorby Josefa Jíry, významného představitelé domácí výtvarné scény minulého století. Uprostřed kompozice je zobrazen přístav, který obklopuje industriální město. Vodní plocha doslova vtahuje diváka do obrazového prostoru. Hledíme do vodní hladiny jako do zrcadla, ve kterém se odráží pocity, které v nás malba vyvolává. Město je zahaleno do mlhy, kterou vytváří lodě a komíny v pozadí. Kompozice je modelována typickou pro autora uvolněnou expresivní malbou, jejíž obrysy se ztrácejí v dálce. Tato expresivní poloha je dále rozvinuta v barevné paletě, kterou umělec redukuje na tlumené modré a zelené odstíny. Barevný akcent razantní kompozice tvoří jasný červený tón. Dílo Josefa Jíry se dlouhodobě těší vysokému sběratelskému zájmu a je nepřehlédnutelnou akvizicí pro sbírku domácího umění 20 století.

o autorovi: 1929 - 2005

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
114365. V přístavu
Dražba ukončena:25.04.2024 22:23:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:60 000 Kč