Josef Jíra - Suché skály

Detail položky

Detail položky

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Přiložen znalecký posudek PhDr. Jana Štíbra. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem Csc. a Richardem Náhlovským, žákem a blízkým přítelem Josefa Jíry.

Nejdelší strana: 61 cm

Olej na plátně, 40x52 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 02. Rámováno.
Josef Jíra se řadí k jedněm z nejvýraznějších představitelů českého poválečného expresionismu. Na předloženém obraze s názvem Suché skály lze pozorovat zcela nezaměnitelný projev tohoto originálního tvůrce. Jde o pohled do krajiny s usedlostí situovanou do pravé části obrazového plánu. V popředí kompozice se objevují rozkvetlé květiny a dva stylizované objekty, svědkové zobrazeného výjevu. Silné černé kontury kontrastují se sytě zeleným odstínem ubíhající louky. Nápadnou sugestivní barevnost doplňují detaily pojednané v sytě modré a červené. Nebesa malíř řešil suverénně vedenými rozmáchlými tahy štětce. Obraz díky tomu navozuje nebývale intenzivní sugestivní atmosféru, která svědčí o autorově vztahu k zobrazované skutečnosti vyjádřené svébytnými uměleckými prostředky. Práce Josefa Jíry jsou zastoupeny v nejprestižnějších sbírkách České republiky; lze jen očekávat, že hodnota předložené malby bude stoupat.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
75424. Suché skály
Dražba ukončena:20.04.2022 20:15:35
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:230 000 Kč
Chcete prodat podobný předmět?

> Zobrazit informaci jak prodat předmět v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
230 000 Kč 20.04.2022 20:12:35 10160
220 000 Kč 20.04.2022 20:10:55 9311
210 000 Kč 06.04.2022 7:54:52 10160
200 000 Kč limit (02.04.2022 19:16:42) 8712
190 000 Kč 02.04.2022 19:16:43 3014
180 000 Kč limit (02.04.2022 12:21:10) 8712
170 000 Kč 02.04.2022 12:21:11 4035
160 000 Kč limit (01.04.2022 11:16:42) 8712
150 000 Kč limit (01.04.2022 11:16:41) 2504
130 000 Kč limit (30.03.2022 17:23:22) 8712
120 000 Kč 30.03.2022 17:23:23 3014
110 000 Kč limit (30.03.2022 14:02:32) 8712
100 000 Kč 27.03.2022 19:43:50 3014
95 000 Kč limit (27.03.2022 19:43:22) 6491
90 000 Kč 27.03.2022 19:43:23 3014
85 000 Kč limit (27.03.2022 19:42:59) 6491
80 000 Kč 27.03.2022 19:43:00 3014
75 000 Kč limit (26.03.2022 16:38:12) 6491
70 000 Kč 26.03.2022 5:39:42 3014
65 000 Kč 25.03.2022 23:08:14 5293
60 000 Kč 25.03.2022 18:11:45 3014
55 000 Kč 25.03.2022 8:17:55 9381
50 000 Kč limit (25.03.2022 8:17:54) 3014
44 000 Kč limit (25.03.2022 0:09:32) 3014
43 000 Kč limit (25.03.2022 0:09:31) 5811
41 000 Kč limit (25.03.2022 0:09:18) 3014
40 000 Kč limit (25.03.2022 0:09:17) 5811
38 000 Kč limit (24.03.2022 21:30:32) 3014
37 000 Kč 24.03.2022 21:30:33 5293
36 000 Kč limit (24.03.2022 21:30:28) 3014
35 000 Kč 24.03.2022 21:30:29 5293
34 000 Kč limit (24.03.2022 21:30:25) 3014
33 000 Kč 24.03.2022 21:30:26 5293
32 000 Kč limit (24.03.2022 21:30:22) 3014
31 000 Kč 24.03.2022 21:30:23 5293
30 000 Kč limit (24.03.2022 21:30:15) 3014
29 000 Kč 24.03.2022 21:30:16 5293
28 000 Kč limit (24.03.2022 21:30:07) 3014
27 000 Kč 24.03.2022 21:30:08 5293
26 000 Kč limit (24.03.2022 21:29:55) 3014
25 000 Kč 24.03.2022 21:29:56 5293
24 000 Kč limit (24.03.2022 21:29:22) 3014
23 000 Kč 24.03.2022 21:29:23 5293
22 000 Kč limit (24.03.2022 16:59:51) 3014
21 000 Kč limit (24.03.2022 16:59:50) 5990
12 000 Kč limit (24.03.2022 16:59:22) 3014
11 000 Kč limit (24.03.2022 16:59:21) 5990
2 700 Kč limit (24.03.2022 7:21:34) 3014
2 600 Kč 24.03.2022 7:21:35 5084
2 500 Kč 24.03.2022 6:01:05 3014
2 400 Kč 23.03.2022 22:41:34 2880
2 300 Kč 23.03.2022 22:35:24 5215
2 200 Kč 23.03.2022 21:41:00 3014
2 100 Kč 23.03.2022 21:27:46 3699
2 000 Kč 23.03.2022 21:26:42 3014