Josef Jíra - Sintra

Detail položky

Detail položky

Olej na plátně, 60x70 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 1960. Rámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Zezadu štítek.

Nejdelší strana: 78 cm

Josef Jíra na tomto obraze uplatňuje svůj charakteristický expresivní styl malby v pohledu na portugalské město Sintra. Bohatá struktura dynamicky vedených tahů, výrazná barevnost s kontrastem jasných odstínů i osobité zacházení s technikou perfektně vyhovuje geniu loci zobrazené jižanské lokality známé tím, že získala pověst pohádkového města. Jíra pohledu na Sintru dodává ještě další kvalitu subjektivního uměleckého vidění, které osciluje mezi zobrazením skutečnosti a zprostředkováním osobní výtvarné vize zabarvené umělcovou vnitřní energií. Osová kompozice spolu s pojetím malby obrazu dodává charakteristickou živost a jadrnou auru. Obraz patří k těm ukázkám Jírovy tvorby, ve kterých se projevuje jeho malířská přímost a subjektivita. Hodnota obrazu bude jistě stoupat.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
121397. Sintra
Dražba ukončena:29.08.2024 20:50:15
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:110 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
110 000 Kč 29.08.2024 20:47:15 2405
100 000 Kč limit (29.08.2024 20:44:29) 3792
100 000 Kč 29.08.2024 20:44:30 2405
95 000 Kč limit (28.08.2024 19:28:36) 3792
90 000 Kč 28.08.2024 19:28:37 13248
85 000 Kč limit (08.08.2024 13:22:33) 3792
80 000 Kč limit (08.08.2024 13:22:32) 121
70 000 Kč limit (05.08.2024 13:07:03) 3792
65 000 Kč limit (05.08.2024 13:07:02) 121
55 000 Kč limit (03.08.2024 14:40:09) 3792
50 000 Kč limit (03.08.2024 14:40:08) 121
41 000 Kč limit (03.08.2024 13:20:29) 3792
40 000 Kč limit (03.08.2024 13:20:28) 121
31 000 Kč limit (03.08.2024 10:47:43) 3792
30 000 Kč limit (03.08.2024 10:47:42) 121
21 000 Kč limit (03.08.2024 10:47:11) 3792
20 000 Kč limit (03.08.2024 10:47:10) 121
7 000 Kč limit (02.08.2024 17:46:33) 3792
6 500 Kč 02.08.2024 17:46:34 6634
6 000 Kč limit (02.08.2024 6:42:56) 3792
5 500 Kč 02.08.2024 6:42:57 2542
5 000 Kč limit (01.08.2024 23:33:54) 3792