Josef Jíra - Růže pro beránka

Detail položky

Detail položky

Olej na kartonu, 50x35 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 92. Rámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 54 cm

Růže pro beránka Josefa Jíry se řadí mezi vysoce expresivní a výrazově maximálně sdílné autorovy práce, v nichž se uplatňují náboženské motivy. Na sugestivním výjevu na pomezí figurativní a abstraktní malby se objevují tradiční symboly beránka a krucifixu, které jsou zasazeny do prostoru sakrální architektury. Hloubku obsahového prožitku pak podtrhuje pro Jíru specifická postava jednookého pozorovatele, která do obrazu vnáší nevtíravou melancholii a křehkou autorskou imaginaci. Uzavřená kompozice ve tvaru středověké klenby podporuje spirituální charakter scény. Kolorit je pro Jíru typicky dramatický, výrazný a kontrastní s pozoruhodnými svitovými efekty. Jednoznačný vrchol Jírova projevu představuje samozřejmě svérázná malířská technika, která spolu s paletou vyjevuje až drastickou krásu vyvěrající zevnitř obrazu. Tento účinek jednoznačně posiluje také symbolický název. Jde o dílo, v němž tento vysoce ceněný autor dosáhl mimořádného obsahového i formálního účinku.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
105569. Růže pro beránka
Dražba ukončena:30.11.2023 20:17:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:100 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
100 000 Kč 30.11.2023 17:08:11 6342
95 000 Kč 28.11.2023 22:33:51 14032
90 000 Kč 15.11.2023 23:29:23 3792
85 000 Kč limit (15.11.2023 19:03:02) 5958
85 000 Kč 15.11.2023 19:03:03 2360
80 000 Kč limit (09.11.2023 2:35:43) 5958
75 000 Kč 06.11.2023 22:56:50 3792
70 000 Kč 06.11.2023 21:06:58 3411
65 000 Kč 01.11.2023 8:35:21 10831
60 000 Kč 31.10.2023 17:24:11 2152
55 000 Kč limit (31.10.2023 17:24:03) 5958
50 000 Kč 31.10.2023 17:24:04 2152
49 000 Kč limit (31.10.2023 17:23:55) 5958
48 000 Kč 31.10.2023 17:23:56 2152
47 000 Kč limit (30.10.2023 17:21:38) 5958
46 000 Kč 30.10.2023 17:21:39 6342
45 000 Kč limit (30.10.2023 17:21:28) 5958
44 000 Kč 30.10.2023 17:21:29 6342
43 000 Kč limit (30.10.2023 17:20:56) 5958
42 000 Kč 30.10.2023 17:20:57 6342
41 000 Kč limit (29.10.2023 23:13:04) 5958
40 000 Kč limit (29.10.2023 23:13:03) 3792
31 000 Kč limit (29.10.2023 23:12:44) 5958
30 000 Kč limit (29.10.2023 23:12:43) 3792
18 000 Kč limit (29.10.2023 23:12:29) 5958
17 000 Kč 29.10.2023 23:12:30 3792
16 000 Kč limit (29.10.2023 10:29:02) 5958
15 000 Kč 29.10.2023 10:29:03 318
14 000 Kč limit (29.10.2023 3:45:49) 5958
13 000 Kč 28.10.2023 21:17:16 8103
12 000 Kč 28.10.2023 18:58:47 7992
11 000 Kč 28.10.2023 17:24:43 1488
10 000 Kč 28.10.2023 17:19:06 3121
9 500 Kč 28.10.2023 13:52:18 11586
9 000 Kč limit (28.10.2023 13:45:43) 3603
9 000 Kč 28.10.2023 13:45:44 11586
8 500 Kč limit (28.10.2023 12:55:11) 3603
8 000 Kč 28.10.2023 12:55:12 8053
7 500 Kč limit (27.10.2023 23:08:45) 3603
7 000 Kč 27.10.2023 23:03:42 4632
6 500 Kč 27.10.2023 20:12:41 2152
6 000 Kč 27.10.2023 18:45:40 2360
5 500 Kč 27.10.2023 9:18:13 3090
5 000 Kč 27.10.2023 1:40:28 6987