Olej na plátně, 70x50 cm. Signováno vlevo dole J. Jíra 75. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 76 cm
Expresivně laděná malba, v níž se prolíná krajinný motiv s lyrickým zátiším. V pravé části obrazu dominuje větev magnolie s velkými, světelně rozehranými květy v bílo-růžových tónech, zasazená do vázy a vedená širokým, energickým štětcem. Pozadí tvoří zhuštěná, téměř snová krajina v hlubokých zelených a modrých valérech, s náznakem věže a drobným domkem, které kompozici dodávají příběh a prostorovou hloubku.
Jíra pracuje s výrazným kontrastem barev a světla: jemnost květů vystupuje z temnějšího pozadí a vytváří silný dekorativní efekt. Působivé, emotivní dílo z 80. let, typické autorovou malířskou gestikou a poetikou.
o autorovi: 1929 - 2005
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč