Josef Jíra - Květy magnolie

Detail položky

Detail položky

Olej na plátně, 70x50 cm. Signováno vlevo dole J. Jíra 75. Rámováno.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 76 cm

Expresivně laděná malba, v níž se prolíná krajinný motiv s lyrickým zátiším. V pravé části obrazu dominuje větev magnolie s velkými, světelně rozehranými květy v bílo-růžových tónech, zasazená do vázy a vedená širokým, energickým štětcem. Pozadí tvoří zhuštěná, téměř snová krajina v hlubokých zelených a modrých valérech, s náznakem věže a drobným domkem, které kompozici dodávají příběh a prostorovou hloubku.

Jíra pracuje s výrazným kontrastem barev a světla: jemnost květů vystupuje z temnějšího pozadí a vytváří silný dekorativní efekt. Působivé, emotivní dílo z 80. let, typické autorovou malířskou gestikou a poetikou.

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

posouzeno znalcem
152392. Květy magnolie
Zbývá:16 dnů, 9 hodin
Konec dražby:28.01.2026 20:41:00
Minimální příhoz:1 000 Kč
Aktuální cena:46 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
46 000 Kč limit (07.01.2026 13:15:38) 3669
45 000 Kč 07.01.2026 13:15:39 10104
44 000 Kč limit (07.01.2026 8:50:52) 3669
43 000 Kč 07.01.2026 8:50:53 529
42 000 Kč limit (02.01.2026 13:19:02) 3669
41 000 Kč 02.01.2026 13:19:03 10104
40 000 Kč limit (01.01.2026 13:59:21) 3669
39 000 Kč 01.01.2026 13:59:22 10104
38 000 Kč limit (01.01.2026 0:04:50) 3669
37 000 Kč 01.01.2026 0:04:51 223
36 000 Kč limit (31.12.2025 8:17:24) 3669
35 000 Kč 31.12.2025 8:17:25 10104
34 000 Kč limit (31.12.2025 8:17:09) 3669
33 000 Kč 31.12.2025 8:17:10 10104
32 000 Kč limit (30.12.2025 21:14:47) 3669
31 000 Kč 30.12.2025 21:14:48 10104
30 000 Kč limit (30.12.2025 21:14:36) 3669
29 000 Kč 30.12.2025 21:14:37 10104
28 000 Kč limit (30.12.2025 21:14:29) 3669
27 000 Kč 30.12.2025 21:14:30 10104
26 000 Kč limit (30.12.2025 21:14:21) 3669
25 000 Kč 30.12.2025 21:14:22 10104
24 000 Kč limit (30.12.2025 21:14:05) 3669
23 000 Kč 30.12.2025 21:14:06 10104
22 000 Kč limit (30.12.2025 21:13:58) 3669
21 000 Kč 30.12.2025 21:13:59 10104
20 000 Kč limit (30.12.2025 21:13:52) 3669
19 000 Kč 30.12.2025 21:13:53 10104
18 000 Kč limit (30.12.2025 21:13:43) 3669
17 000 Kč 30.12.2025 21:13:44 10104
16 000 Kč limit (30.12.2025 21:13:34) 3669
15 000 Kč 30.12.2025 21:13:35 10104
14 000 Kč limit (30.12.2025 7:23:45) 3669
13 000 Kč 30.12.2025 7:23:46 3425
12 000 Kč limit (25.12.2025 17:53:51) 3669
11 000 Kč 25.12.2025 17:53:52 1865
10 000 Kč limit (25.12.2025 17:53:47) 3669
9 500 Kč 25.12.2025 17:53:48 1865
9 000 Kč limit (25.12.2025 17:53:44) 3669
8 500 Kč 25.12.2025 17:53:45 1865
8 000 Kč limit (25.12.2025 17:53:40) 3669
7 500 Kč 25.12.2025 17:53:41 1865
7 000 Kč limit (24.12.2025 1:33:44) 3669
6 500 Kč 24.12.2025 1:33:45 6543
6 000 Kč limit (23.12.2025 20:46:13) 3669
5 500 Kč 23.12.2025 1:08:52 5233
5 000 Kč 22.12.2025 23:04:24 5970