Josef Jíra - Krkonošské hořce

Olej na plátně, 55x75 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 85. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Nejdelší strana: 80 cm

V této lyrické krajině z počátku 80. let minulého století Josef Jíra charakteristicky propojuje zachycení viděné skutečnosti s vyjádřením vlastního prožitku, který v autorovi kontakt s krkonošskou přírodou vyvolal. Nezvyklá, ale perfektně čitelná kompozice je založena na styku výrazně oblých plánů, které vyvažuje a ukotvuje horizont na pozadí. Pro Jíru je typická sugestivní barevnost a nervní energický způsob malby, který vytváří dojem, jako by dílo vzniklo v uměleckém transu. Na této malbě se velmi výrazně projevuje také práce se světlem, které vychází z nitra obrazu a uzavírá ho jakousi magickou aurou. V popředí jsou těsně na hranici mezi divákem a prostorem díla v křehkém detailu vyobrazeny modré květy hořců, typický znak krkonošské krajiny. Jako celek malba představuje výbornou ukázku Jírova magického realismu, v němž se dokonale prolíná reálná zkušenost s ryze subjektivním autorovým viděním. Koupě díla nabízí vyhlídku vysokého zhodnocení.

o autorovi: 1929 - 2005

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

posouzeno znalcem
123685. Krkonošské hořce
Zbývá:7 dnů, 7 hodin
Konec dražby:26.09.2024 22:14:00
Minimální příhoz:1 000 Kč
Aktuální cena:45 000 Kč