Pozn.: Dílo bylo prvotně získáno přímo z ateliéru autora. Dílo bylo v minulosti ústně konzultováno s dcerou umělce.
Nejdelší strana: 90 cm
Olej na plátně, 65x81 cm. Signováno vlevo dole J. Jíra. Rámováno.
Předložené dílo představuje vrcholnou ukázku tvorby Josefa Jíry. Na malbě s motivem karnevalu se plně uplatňuje autorův nezaměnitelný malířský přednes s jeho typickými znaky. Obrazovou plochu zaplňují postavy masek v netradiční působivé kompozici, která diváka vrhá přímo do dění karnevalu. Živelný gestický rukopis, expresivní, až drastická paleta s nepopřeným zastoupením bílé a černé dýchá nespoutanou spontaneitou a dokonale zprostředkovává sílu autorova prožitku. Na diváka se přenáší jak efekt karnevalového reje, tak také zachycení intimní jedinečnosti každé z postav, které se události účastní. Jíra se zde projevuje jako vnímavý vypravěč schopný nebývale intenzivní reakce na život v jeho nejrůznějších podobách. V jeho pracích se mistrně propojuje pozorovatelský talent se subjektivitou autorského prožitku. Nabízené dílo pochází ze sběratelsky vysoce ceněného období, kdy se plně konstituoval Jírův dramatický jímavý styl. Koupě obrazu představuje výjimečnou sběratelskou příležitost.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
o autorovi: 1929 - 2005
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč