Josef Jíra - Dvojí setkání u lesa

Detail položky

Detail položky

Olej na kartonu, 40x50 cm. Signováno vpravo dole J. Jíra 81. Rám, sklo.

> Zobrazit detail položky a informace o autorovi

Stav: Rám mírně poškozen. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Pravost obrazu potvrzena Ivanou Jírovou s tím, že Josef Jíra byl zamilovaný v 80. letech do ruské milenky, se kterou jezdil na Šumavu. Na základě této vzpomínky vytvořil tento obraz "Dvojí setkání u lesa". Reprezentativní obraz z díla Josefa Jíry na diváka tradičně zapůsobí velmi silným účinkem. Jedná se o krajinný pohled na louku při kraji lesa, na které se objevuje srna s jelenem. Jíra zde výjev zpracovává jako záznam síly kontaktu s daným okamžikem. Jazykem malby je spojení protikladů. Kulisa lesa je přesvědčivě naznačena pevně vedenými tahy štětcem, zatímco luční porost doplňuje detail křehkých květů. Hutné nánosy barev kontrastují s grafickým rytím do pigmentů, kterým Jíra naznačuje kontury zvířecích těl, anebo přírodní detaily. Pronikavou intenzitu prožitku zprostředkovávají dva svědci zdůraznění výraznou červenou barevností v levé části obrazové plochy, kteří se nacházejí uvnitř, ale zároveň jakoby vně výjevu. Motiv přítomnosti a tělesného kontaktu se scénou ještě posiluje otisk ruky. Nabízená malba prezentuje dílo Josefa Jíry v jeho vrcholné, bytostně působivé podobě. Hodnota obrazu bude jistě stoupat.

Nejdelší strana: 55 cm

 

o autorovi: 1929 - 2005
Narodil se v Turnově. Studoval nejprve na odborné šperkařské škole v Turnově, poté na pražské AVU u profesorů Holého, Nejedlého, Rady. Věnoval se malbě, propagační grafice a ilustracím, od roku 1954 už pouze volné tvorbě. Koncem padesátých a v šedesátých letech procestoval mnoho zemí a seznamoval se se současným světovým uměním. Největší vliv na jeho tvorbu měl expresionismus. Jindřich Chalupecký o něm napsal, že si vytvořil "vlastní verzi expresionismu". Bohatá výstavní historie - samostatně od roku 1957 doma i v zahraničí, hojná účast i na kolektivních výstavách. Jeho dílo je zastoupeno ve sbírkách NG Praha, MG Brno, AJG Hluboká nad Vltavou, Galerie hlavního města Bratislavy, GVU Ostrava, OG Olomouc, GU Karlovy Vary. Vybudoval v Malé Skále v Boučkově roubeném statku galerii výtvarného umění 20. století (sochy, obrazy a grafika více něž 80ti našich výtvarných umělců).

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 950 000 Kč

posouzeno znalcem
125389. Dvojí setkání u lesa
Zbývá:8 dnů, 16 hodin
Konec dražby:31.10.2024 22:08:00
Minimální příhoz:1 000 Kč
Aktuální cena:38 000 Kč
Chcete prodat obraz od stejného autora?

> Zobrazit informaci jak prodat obraz v aukci

ČástkaPřihozenoPřihodil
38 000 Kč 16.10.2024 12:16:41 2752
37 000 Kč 07.10.2024 22:08:08 16237
36 000 Kč 06.10.2024 10:37:38 13967
35 000 Kč limit (03.10.2024 21:13:36) 11586
34 000 Kč 03.10.2024 21:13:37 16237
33 000 Kč limit (30.09.2024 22:18:43) 11586
32 000 Kč 30.09.2024 22:18:44 16237
31 000 Kč limit (29.09.2024 7:41:34) 11586
30 000 Kč limit (29.09.2024 7:41:33) 10831
26 000 Kč limit (29.09.2024 7:41:18) 10831
25 000 Kč limit (29.09.2024 7:41:17) 11586
23 000 Kč limit (29.09.2024 7:41:07) 10831
22 000 Kč limit (29.09.2024 7:41:06) 11586
17 000 Kč limit (29.09.2024 7:40:49) 10831
16 000 Kč 29.09.2024 7:40:50 11586
15 000 Kč limit (28.09.2024 21:50:54) 10831
14 000 Kč 28.09.2024 21:50:55 6987
13 000 Kč limit (28.09.2024 21:25:02) 10831
12 000 Kč 28.09.2024 21:25:03 10973
11 000 Kč limit (28.09.2024 16:34:46) 10831
10 000 Kč 28.09.2024 16:34:47 2880
9 500 Kč limit (27.09.2024 23:05:43) 10831
9 000 Kč 27.09.2024 23:05:44 3792
8 500 Kč limit (27.09.2024 20:02:38) 10831
8 000 Kč 27.09.2024 20:02:39 6589
7 500 Kč limit (27.09.2024 12:52:55) 10831
7 000 Kč 27.09.2024 12:52:56 5536
6 500 Kč limit (27.09.2024 11:57:51) 10831
6 000 Kč 27.09.2024 10:16:05 15384
5 500 Kč 27.09.2024 0:10:50 5420
5 000 Kč 26.09.2024 23:45:16 3792