Olej na sololitu, 88x63 cm. Signováno vlevo dole Istler. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 90 cm
Na tomto obraze Josef Istler představuje jednu ze svých surrealistických kompozic, na kterých rozvinul snovou enigmatickou strukturu zpracovanou výrazovou barevností. Obrazovou plochu zaujímají fluidní křehké tvary, které se místně proměňují v organickou tkáň. Její vlákna sloučená ve vrstvě síťoviny vytvářejí vlastní prostor, který vzdoruje běžné vizuální zkušenosti, a umožňuje tak divákovi ponořit se do vlastního působení malby. Tajemnou a neuchopitelnou povahu kompozice podporuje originální technika i paleta, která pracuje s neobvyklou kombinací modré a žluto-oranžové barvy na tmavém pozadí. Dílo představuje velmi krásnou ukázku vyzrálého díla předního českého tvůrce řazeného k proudu surrealistické malby.
o autorovi: 1919 - 2000
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 450 000 Kč