Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 46 cm
Kombinovaná technika, 46x39 cm. Signováno vpravo dole Istler. Rámováno, pod sklem.
Josef Istler je považován za jednoho z vůbec nejvýraznější tvůrců druhé generace surrealistických umělců, informelu a lyrické abstrakce, a to jak u nás, tak v evropském kontextu. Je zastoupen v řadě prestižních sbírek po celé Evropě, včetně pařížského Centre Pompidou. V uměleckém názoru byl Istler ovlivněn kontakty, které se rozvíjely mezi ním, Karlem Teigem a Toyen. Předložený obraz představuje jedno z děl s názvem Hlava, na němž Josef Istler rozvíjel svůj originální přístup k experimentování s technikou. Svou úlohu v něm sehrál jak záměrný vstup autora, tak náhoda, kterou umělec nechává spoluurčovat podobu konečného díla. Mírně výškovou kompozici obrazu zaujímá výrazová struktura vzniklá vrstvením, lokálním nahuštěním a vzájemným prorůstáním barevného nánosu, která částečně nese biologické fyziognomické rysy. Toto abstrahující dílo, které akcentuje imaginativnost a důrazné působení na diváka, poskytuje zcela nevšední umělecký zážitek. Jeho hodnota se v budoucnu bezpochyby znásobí.
o autorovi: 1919 - 2000
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 450 000 Kč