Josef Hlinomaz - New Jork

Olej na sololitu, 40x50 cm. Signováno vpravo nahoře Hlinomaz 72. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Pozn.: Rám mírně poškozen. Jeden z nejoblíbenějších českých autorů 20. století Josef Hlinomaz, známý také díky své výrazné herecké kariéře, vyvinul zcela příznačný autorský styl, který se blíží primitivistickému malířství. S touto charakteristikou jeho tvorby si lze ale jen stěží vystačit. Je to výborně patrné i na předloženém obraze se zachycením moderního velkoměsta. Malba záměrně rezignuje na užití klasických prostředků realistické malby a obsazuje náměty v ploše, bez perspektivy, značně stylizované, až abstrahované. Malíř tímto způsobem předkládá pohled na newyorskou třídu se skrumáží podniků, institucí, směrovek a reklam, tedy celek, který humorizuje a karikuje vlastním břitkým způsobem interpretace. Za výkladní skříní dynamického města tak autor odhaluje úsměvnou grotesku viděnou optikou obyčejného člověka, který komolí anglické názvy, nechává se strhnout krkolomnou rychlostí ulice s jejími světly a architekturou, přitom je perspektivou dítěte uchvácen výdobytky modernizované civilizace. Celým obrazem prozařuje radostná nadlehčená nota, která jasně hovoří o energické nátuře autora, ale i o zájmu a chuti, s níž k výtvarné tvorbě, které si cenil více jak herectví, přistupoval. Předložené dílo nesporných kvalit by rozhodně nemělo uniknout pozornosti žádného sběratele se zájmem o nejvýraznější figury českého umění 20. století.

o autorovi: 1914-1978
Narodil se v Praze. Dva roky studoval v Praze malířství na UMPRUM, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví, které se stalo jeho povoláním. Malba zůstala jeho koníčkem. Stal se významným představitelem naivního stylu, vytvořil také řadu ilustrací. Ačkoli je v našem povědomí zapsán hlavně jako herec, on sám herectví vnímal jako existenční jistotu, která mu skýtá prostor pro malování. Jeho obrazy byly velmi ceněné již za jeho života a sedmdesátých letech se běžně prodávaly za 10 tisíc, a to jak u nás, tak v Německu. V posledních letech obliba i ceny obrazů Josefa Hlinomaze rostou.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem doporučujeme
85323. New Jork
Dražba ukončena:02.11.2022 20:10:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:320 000 Kč