Olej na kartonu, 22x15 cm. Signováno vlevo nahoře Hlinomaz 74. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 36 cm
Humorná a lehce provokativní kompozice, typická pro Hlinomazovu osobitou polohu na pomezí naivní malby, grotesky a poetického vyprávění. Autor pracuje s výraznou konturou a čistými, plošně kladenými barvami: do interiéru vkládá kontrast mezi „oficiální“ postavou uniformovaného muže a stylizovanou ženskou figurou, zatímco spodní část obrazu ovládá fantaskní motiv tygra – záměrně přehnaný, až komiksově zjednodušený element, který scéně dodává nadsázku a napětí.
Celek působí jako krátká divadelní scéna: jasná narace, ironie a hravost, která sběratelsky dobře funguje díky autorově rozpoznatelnému rukopisu.
o autorovi: 1914-1978
Narodil se v Praze. Dva roky studoval v Praze malířství na UMPRUM, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví, které se stalo jeho povoláním. Malba zůstala jeho koníčkem. Stal se významným představitelem naivního stylu, vytvořil také řadu ilustrací. Ačkoli je v našem povědomí zapsán hlavně jako herec, on sám herectví vnímal jako existenční jistotu, která mu skýtá prostor pro malování. Jeho obrazy byly velmi ceněné již za jeho života a sedmdesátých letech se běžně prodávaly za 10 tisíc, a to jak u nás, tak v Německu. V posledních letech obliba i ceny obrazů Josefa Hlinomaze rostou.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 960 000 Kč.