Olej na překližce, 13x14 cm. Signováno vzadu Hlinomaz 74. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Olej na překližce, 13x14 cm. Signováno vzadu Hlinomaz 74. Na zadní straně autorská kresba. Rámováno.
Poetická malba upoutá typickým autorovým rukopisem. Kompozice tvořená postavami uniformovaného důstojníka k němuž se něžně vine svůdná nahá blondýna, je neskrývaným vyjádřením autorova pohledu na život, v němž pro něj žena nebyla pouhým objektem inspirace, ale skutečným hlavním motivem. Použití základních barev a zdánlivá jednoduchost nechávají naplno vyznít námět i formu. Obraz je adjustován ve velmi zdobném rámu, jenž výjev umocňuje. Za pozornost stojí rovněž autorova rozverná kresba na zadní straně desky. Dílo doporučujeme náročnému sběrateli umění, jako dílo autora jenž svým mistrovstvím daleko přesáhl hranice své vlasti.
o autorovi: 1914-1978
Narodil se v Praze. Dva roky studoval v Praze malířství na UMPRUM, ale po neshodách s tamními pedagogy přešel na studium herectví, které se stalo jeho povoláním. Malba zůstala jeho koníčkem. Stal se významným představitelem naivního stylu, vytvořil také řadu ilustrací. Ačkoli je v našem povědomí zapsán hlavně jako herec, on sám herectví vnímal jako existenční jistotu, která mu skýtá prostor pro malování. Jeho obrazy byly velmi ceněné již za jeho života a sedmdesátých letech se běžně prodávaly za 10 tisíc, a to jak u nás, tak v Německu. V posledních letech obliba i ceny obrazů Josefa Hlinomaze rostou.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 800 000 Kč.