Olej na kartonu, 29x37 cm. Signováno vlevo dole Jos. Fiala. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Autorský štítek na řezaném rámu.
Nejdelší strana: 51 cm
Na tomto obraze Josefa Fialy se setkáváme s opravdu krásnou ukázkou zpracování motivu aleje, který patří k jedněm z oblíbených motivů evropského krajinářství. Na plátně je zachycena podzimní scenérie s březovým stromořadím, které lemuje cestu ubíhající k horizontu. Fiala se evidentně soustředil na vystižení dojmu monumentality, kterým na něj tato alej působila. Malba se však zároveň vyznačuje živým zachycením aktuálního stavu přírody, což zřetelně svědčí o autorově direktním vztahu k objektu jeho malířského zájmu. Na výjevu tak můžeme sledovat umné skloubení motivů. Vysoké stromy vrhají táhlé stíny, zatímco se jejich koruny zabarvují podzimními odstíny. Žánrovou nótu, která byla pro autora charakteristická, pak zastupuje postava ženy, jež po cestě mezi stromy jde vstříc pohledu diváka. Ocenit je třeba i vysoce zkušený živý malířský rukopis s částečně uvolněnou strukturou, jak je to patrné právě na pojednání korun stromů. Fiala na tomto poutavém díle podává důkaz své schopnosti zprostředkovat vesnickou krajinu s jejím nezkaleným vnitřním kouzlem.
o autorovi: 1882, Praha - 1963, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60 000 Kč