Olej na plátně, 90x76 cm. Nesignováno Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Dílo Josefa Loukoty, mistra každodennosti a psychologizace zobrazených postav, zobrazuje pohled na čtenáře v interiéru zasázeného do temné atmosféry. Vidíme muže, který před chvílí zvedl pohled od čtení a divá se na levou stranu mimo obrazovou plochu. Jeho oděv a obklopující předměty svědčí o inteligenci zobrazeného. Barevnou kompozici určují teplé zemité odstíny, na jejichž pozadí se vymezuje zářivý okr a jasné reflexy bílé barvy. Autor věnuje velkou pozornost zobrazení anatomie portrétovaného, kdy jeho ruce a rysy obličeje jsou poznamenány uplynulým časem, který autor vylíčil s velkou mírou upřímnosti. Mistrovský rukopis přitahuje divákovou pozornost a přiměje se pokaždé vracet k pozorovaní malby. Tvorba Josefa Loukoty je stabilně vysoce ceněná ve sběratelských kruzích a je nepřehlédnutelná v kontextu domácí figurální tvorby.
Nejdelší strana: 112 cm
o autorovi: 1879 - 1967
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč