Nejdelší strana: 87 cm
Olej na plátně, 80x75 cm. Signováno vpravo dole Jos. J. Loukota 1907. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám mírně poškozen.
Obraz Josefa Loukoty divákovi nabízí pohled na ženu staršího věku z chudého prostředí. Jedná s o výjev, ve kterém tento český malíř zhodnotil tradici figurálního a žánrového malířství, s níž se mohl důvěrně seznámit v díle svých učitelů (u Hanuše Schwaigera či Václava Brožíka na pražské AVU). Předložené dílo prokazuje, s jakým citem Loukota dokázal využít tradičních výtvarných prostředků, které vždy umně uzpůsobil zobrazovanému námětu. Ústředím kompozice je ženská postava v prostém oblečení, která je zasazena do horní části obrazové plochy. Uzavřenost a naléhavost tématu podporuje také realistická, až dokumentární barevnost. Spolu s předměty, které výjev doprovází, tato figurální scéna navozuje dojem výpovědi o každodenní zkušenosti obyčejného člověka. O autorových výtvarných schopnostech pak svědčí suverénní malířský rukopis, patrný mimo jiné ve vynikajícím zachycení rozdílů v texturách. Jde o vysoce kvalitního zástupce žánru, ve kterém Josef Loukota vynikl.
o autorovi: 1879 - 1967
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč