Josef  Loukota - Dívka v kroji

Olej na plátně, 71x53 cm. Signováno vlevo dole Jos. J. Loukota. Rámováno. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Pozn.: Rám mírně poškozen.

Josef Loukota navštěvoval ateliér figurální kresby a malby na Akademii výtvarných umění, kde později působil jako vlivný pedagog. Figurální malbu, kterou si během studií důvěrně osvojil, pak rozvíjel prakticky po celou svou uměleckou kariéru. Stěžejním motivem jeho tvorby se spolu s žánrovým malířstvím a portréty stala postava ženy. Velmi kvalitním a hodnotným zástupcem tohoto proudu Loukotova díla je též předložené plátno, na němž malíř zachytil modelku v bohatém kroji s květinami vetknutými do plavých vlasů. Signovaný obraz byl koncipován jako intimní pohled na dívku při čtení knihy. Výjev je pojednán v krásném zářivém koloritu s částečně perleťovými tóny a majoritním zastoupením bílé. Dojem bezprostřednosti a lehkosti, který byl pro autora naprosto typický, podporuje rovněž citlivý kultivovaný rukopis. Vyzdvihnout lze také důraz na vyjádření jemného ženského půvabu. Zcela v souladu s touto linií Loukotova stylu je světlé pozadí a nenucená kompozice. Jedná se o vysoce kvalitní dílo suverénní malířské osobnosti, jehož umělecká i sběratelská hodnota je nepopiratelná.

o autorovi: 1879 - 1967

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 200 000 Kč

vydraženo posouzeno znalcem
85361. Dívka v kroji
Dražba ukončena:02.11.2022 20:48:42
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:110 000 Kč