Nejdelší strana: 89 cm
Olej na plátně, 66x77 cm. Signováno vpravo dole J. Rada 66. Rámováno.
Na této malbě Jiří Rada ztvárnil pohled na železniční nádraží. Krajinomalbou se tento ceněný český malíř zabýval konzistentně po celou dobu své tvůrčí dráhy, a to též jako člen skupiny M 57, se kterou pravidelně vystavoval. Plochu předloženého díla vyplňuje kombinace vertikálních a horizontálních linií stylizovaných předmětů. Malířská poetika se kromě formálního zjednodušení zřetelně projevuje ve sjednoceném koloritu s převahou lyrických modrých odstínů, které vyvažuje nažloutlý tón fasády nádražní budovy. Kolem ní jsou rozesety křehce působící stromy se subtilními kmeny, zatímco popředí kompozice zaujímá výrazná horizontála zábradlí. Volba tématu i jeho zpracování Jiřího Radu prozrazuje jako citlivého pozorovatele, který se vyjadřoval naprosto jedinečným autorským stylem založeným na zralé formální i barevné zkratce blízké abstrakci. Jedná se o opravdu krásného a vysoce hodnotného zástupce díla této výrazné osobnosti českého malířství.
o autorovi: 1929 – 2011
Malíř, restaurátor. Studoval grafiku na AVU v Praze u V. Pukla. Zabýval se krajinomalbou, barevně vyváženou, kultivovanou. Vystavoval doma i v zahraničí. Zabýval se též restaurováním, specializoval se na kamennou plastiku a štuky.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 45 000 Kč.