Olej a akryl na sololitu, 109x83 cm. Signováno vlevo dole Jiří Matouš Trnka 2013. Rámováno.
Nejdelší strana: 111 cm
V tvorbě Jiřího Matouše Trnky, který se jako malíř vyjadřuje zejména formou figurální malby, se silně projevují surrealistické imaginativní prvky. Předložený obraz s námětem tří grácií je krásnou ukázkou jeho schopnosti čerpat z odkazu vrcholných děl minulých dob, využívat jejich dědictví a dodávat jim zcela novou sdílnost. Na nabízené malbě se objevují klasické sochy tří grácií, bohyní půvabu a krásy, jejichž hladká perfektní těla malíř pokrývá výraznou strukturou, jako by tím odhaloval jejich křehkost, zranitelnost a proměnnost. Grácie tak vzbuzují dojem, jako by vyjevovaly významy spojené se znepokojením, transiencí a tělesností, která koliduje s věčností ideálu. Tento vnitřní obsah mistrně vyjadřuje výtvarné zpracování, které velmi umně pracuje s realistickou složkou v neopakovatelné surrealistické skladbě. Malba se typicky vyznačuje velmi intenzivní barevností a perfektním vyjádřením povrchových struktur, které se prosazují nejen na figurách, ale také na architektonické kulise anebo na romanticky působící krajině v horní části obrazu. Jedná se o mimořádně působivého reprezentanta díla Jiřího Matouše Trnky.
o autorovi: 1946
Malíř, grafik, sochař. Studoval na SOŠ výtvarné v Praze. Pracuje technikou kresby i malby, vytváří figurální plastiky. Ve svých dílech používá symboly, znaky technické civilizace, fantazijní zvířata i další fantazijní prvky. Je členem Středočeského sdružení výtvarníků UVU.
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 150 000 Kč.