Jiří John - Silnice

Kombinovaná technika na papíře, 29x36 cm. Signováno vpravo dole J. John 70. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.

Předložené dílo od Jiřího Johna je typickou ukázkou tvorby autora, ve které se malíř obrací k monochromatické paletě. Námětem kompozice je prázdná silnice, jenž se vine u úpatí kopců,a nad níž se tyčí do prostoru vysoké elektrické sloupy. Dílo je zcela zbaveno stafáže a kompozice tak existuje v utopické vyváženosti. Nad obrazovým prostorem se otevírá vysoká, klidná obloha. Johnovu tvorbu prolínají motivy vyjadřující autorův vnitřní svět, jehož výsledkem je představené dílo. Tato kompozice Jiřího Johna je skvělou investiční a akviziční příležitostí, která nesmí uniknout pozornosti sběratele domácího umění 20. století.

o autorovi: 1923 - 1972
Narodil se v Třešti. Studoval v Praze VŠUP u prof. Kaplického. Josef Kaplický jej v roce 1954 doporučil, aby pro Státní židovské muzeum vytvořil památník v Pinkasově synagoze připomínající české a moravské Židy, kteří se nevrátili z ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. John nabídku přijal, přizval si však jako spolupracovníka Václava Boštíka. Společně pak mezi léty 1955 a 1959 zapsali na 77 000 jmen obětí uspořádaně, leč bez striktního plánu na stěny synagogy. Ve své volné tvorbě kombinoval malbu s kresbou a výtvarně tak obohatil dějiny malířství. Kresbu později nahradil grafikou. Věnoval se také knižní ilustraci. Pedagogicky působil v 60. letech na pražské AVU.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 550 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
108456. Silnice
Dražba ukončena:01.02.2024 20:51:00
Vyvolávací cena:3 000 Kč
vydraženo za:26 000 Kč