Jiří John - Růže

Lept, 12x8 cm. Signováno vpravo dole Jiří John 1968. Rám, sklo.

Pozn.: Papír poškozen.

o autorovi: 1923 - 1972
Narodil se v Třešti. Studoval v Praze VŠUP u prof. Kaplického. Josef Kaplický jej v roce 1954 doporučil, aby pro Státní židovské muzeum vytvořil památník v Pinkasově synagoze připomínající české a moravské Židy, kteří se nevrátili z ghett, koncentračních a vyhlazovacích táborů. John nabídku přijal, přizval si však jako spolupracovníka Václava Boštíka. Společně pak mezi léty 1955 a 1959 zapsali na 77 000 jmen obětí uspořádaně, leč bez striktního plánu na stěny synagogy. Ve své volné tvorbě kombinoval malbu s kresbou a výtvarně tak obohatil dějiny malířství. Kresbu později nahradil grafikou. Věnoval se také knižní ilustraci. Pedagogicky působil v 60. letech na pražské AVU.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 550 000 Kč.

48213. Růže
Dražba ukončena:17.09.2020 22:04:04
Vyvolávací cena:500 Kč
vydraženo za:2 100 Kč