Tempera, 18x22 cm. Signováno vpravo dole Chadima. Rámováno.
Nejdelší strana: 28 cm
Předkládaný obraz zastupuje zralou polohu tvorby Jiřího Chadimy, v níž se prosazovala témata z městského prostředí. Chadima sáhl k řešení, které se vyznačuje intenzívní snovou poetikou a lyrismem. Pohled na loďky u břehu je pojat frontálně. Prostor vyhrazený vodní hladině malíř traktoval skvrnitou haptickou technikou, která ukazuje na autorovy zkušenosti z oboru grafiky. Nedílnou součástí kompozice je pro Chadimu charakteristický motiv mostu, který zde konkrétně zahaluje opar na horizontu. Chadima ve svých dílech dokázal navodit specifický pocit citového náboje, který je vlastní prostředí městské společnosti. Zcela v souladu s tím i z tohoto obrazu dýchá poklid, hloubka a snová nálada, která se samozřejmě odvíjí zejména od barevného řešení a celkové stylizace. Jedná se o jeden z vyzrálých a vysoce zdařilých lyrizovaných městských výjevů Jaroslava Chadimy, tedy o příklad proudu jeho díla, který je pokládán za jeden z vrcholů autorovy tvorby.
o autorovi: 1923, Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 60.000 Kč.