Jiří  Balcar - Město

Olej na plátně, 56x46 cm. Nesignováno. Rámováno.

Stav: Rám i malba mírně poškozeny.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc. Jiří Balcar, známý a vysoko hodnocený český umělec evropské úrovně, na předloženém díle zpracovává téma města, městské poetiky a jejích příznačných znaků. Autor zde současně představuje typické rysy své abstrahující polohy s charakteristickým začleněním prvků typografie. Obrazový prostor je vystavěn z mozaiky architektonických motivů, náznaků rastru pouličního dláždění, domů a osvětlení, které se skládají do dynamického, pulzujícího a zčásti dekorativního obrazce. Přímo v jeho středu je zasazeno nepřehlédnutelné písmeno A, které se podílí na obsahovém sdělení tohoto pozoruhodného zástupce Balcarova díla. Obraz malíř podal výraznou živou barevností. Nepřehlédnutelnou součástí jeho projevu jsou také obrysové linie se zlatavou patinou, v nichž se odráží autorovo těsné napojení na médium grafiky. Urbánní prostor, který se stal jedním z velmi inspirativních motivů umění 20. století, je na obraze prezentován jako místo charakteristických forem života, které provokuje a inspiruje a zároveň omezuje a svazuje. Jiří Balcar tyto aspekty městského prostředí ve vlastním přepisu nechává k divákovi promlouvat zcela osobitými vyspělými výtvarnými prostředky, které mu zajistily ocenění již za jeho života.

Nejdelší strana: 67 cm

o autorovi: 1929 – 1968
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 000 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
85340. Město
Dražba ukončena:02.11.2022 20:33:41
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:28 000 Kč