Nejdelší strana: 65 cm
Olej na kartonu, 51x41 cm. Monogramováno vpravo dole W. Rám, sklo. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Pozn.: Rám poškozen.
Toto krásné zpracování ženské busty je dokladem malířovy vazby na klasický výrazový repertoár figurálního aktu, jemuž se Jaroslav Zamazal-Veris, odchovanec Akademie výtvarných umění v Praze, v průběhu své umělecké kariéry věnoval. Modelku na tomto díle vyobrazil ze zadního pohledu, jak hlavu nenápadně stáčí směrem k divákovi, aniž by ho však kontaktovala pohledem. Z obrazu tak na pozorovatele promlouvá jemná plachost, ale zároveň také naznačená rafinovanost dámy v elegantním postoji. Malbu lze dále obdivovat pro pečlivě vypracovanou fyziognomii profilu, jemné přechody mezi barevnými valéry na modelčině hebké pleti, i přesvědčivé vyjádření prostoru, kdy se kromě tváře ženino tělo ocitá v polostínu. V tomto ohledu na kompozici díla zvláště vystupuje vlnivá linie modelčiny šíje a modelace jejích skrání. Na obrazu se zřetelně uplatňuje pro Zamazalovy akty typická ušlechtilost a cit pro vyzdvižení předností ženského těla, který byl vysoce hodnocen již za autorova života. Jde o práci mimořádné umělecké úrovně, která neztratila nic ze svého půvabu.
o autorovi: 1900 Vsetín - 1983 Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 190 000 Kč