Olej na plátně, 73x56 cm. Nesignováno. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a pravost ověřena PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu přípis Veris.
Klasický námět ženského aktu ilustruje autorův vztah ke starým mistrům, jejichž díla Jaroslav Veris Zamazal, uznávaný žák pražské Akademie výtvarných umění, studoval v zahraničí, kde také úspěšně vystavoval. Na tomto krásném obraze zachytil modelku zezadu. Pro malbu je příznačný skvěle vystižený kontrapost i neotrocky vyjádřená měkkost ženského těla. Kompozici umně doplňuje dotek stolku s tmavě modrým přehozem, který v pravé části obrazu barevně kompenzuje do červena laděný závěs. Obraz se vyznačuje pro Zamazalovy akty příznačnou čistotou a harmonickou vyvážeností, která byla vysoce oceňována již jeho současníky. Jde o mistrnou kultivovanou práci s námětem, který od pradávna platil za prubířský kámen uměleckého nadání.
o autorovi: 1900 Vsetín - 1983 Praha
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 190 000 Kč