Jaroslav Věšín - Nevítaný nápadník

Kombinovaná technika, 44x31 cm. Signováno vpravo dole J. Věšín. Rám, sklo.

Pozn.: V roce 2022 byl obraz konzultován a posouzen PhDr. Naděždou Blažíčkovou - Horovou.

Nejdelší strana: 51 cm

Předložený obraz velmi dobře zastupuje tvorbu Jaroslava Věšína, v níž se tento výrazný malíř zaměřoval na zachycení konkrétního děje, a poukazoval tím na situaci člověka jeho doby v rámci rozvoje realistického národopisného žánru. Zde se divák stává svědkem nevyžádaných námluv, kdy se důstojník svévolně dvoří venkovské dívce. Věšín perfektně vystihuje napětí, které událost generuje, ať již hovoříme o asymetrickém společenském postavení nápadníka a žen, či jejich reakcích. Také výtvarné prostředky Věšín charakteristicky přizpůsobuje znázorněnému výjevu. Barevnost je střízlivá a jasná, shodně jako kompoziční utváření. V podání postav se odrážejí malířovy zkušenosti, jak je to výborně patrné i u figury koně. Výtvarná forma zároveň není zatížena přílišným dotažením. Nabízený obraz představuje velmi kvalitní ukázku díla jedné z nejvýznačnějších osobností realistické malby 19. století.

o autorovi: 1860-1915
Narodil se ve Vraném u Slaného. Studoval AVU v Praze a v Mnichově. Většinu života žil a tvořil v Bulharsku, kde se stal profesorem malířství v Sofii. Náměty pro svou tvorbu nacházel jak v Bulharsku, tak na Slovensku. S oblibou zobrazoval bulharské typy, Turky, koňské trhy, venkovský lid na Slovensku a zejména se věnoval malbě koní, lovů, vojenských výjevů.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 400 000 Kč.

vydraženo posouzeno znalcem
128447. Nevítaný nápadník
Dražba ukončena:20.11.2024 20:59:52
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:230 000 Kč