Olej na plátně, 125x150 cm. Signováno vzadu J. Valečka 2016. Rámováno.
Nejdelší strana: 152 cm
Vtahující obraz Vzducholodě je poetickou malířskou ukázkou toho, že Jaroslav Valečka tíhne k tradičním tématům obohaceným o autorovu vlastní imaginaci. Malba zachycuje rozlehlou krajinu s cestou ubíhající směrem od diváka k horizontu, kde na pozadí probleskuje osvětlení města jako decentní šperk. Po obloze, která se vyznačuje krásnou kombinací teplých a studených odstínů, tiše putuje skupina vzducholodí. Stejně jako ostatní Valečkova díla obraz zaujme vtahující barevností se spojením světla a stínu, čistým ušlechtilým provedením a poetickým námětem s lehkým nádechem nostalgie. Propojení vnitřního náboje motivu s citlivým přístupem k výtvarné formě zde dosahuje vrcholu. Díla Jaroslava Valečky jsou právem velmi vysoce hodnocena.
o autorovi: 1972
Malíř, grafik. Studoval AVU v Praze u J. Sopka malbu a u J. Hendrycha plastiku. Absolvoval stáže a studijní pobyty v Německu, Francii a Holandsku. Je zakládajícím členem volného sdružení Natvrdlí od r. 2010. Od r. 2012 je zakládajícím členem výtvarné skupiny Central Europe Stuckists.
Stuckistické hnutí – zakládá se na figurální malbě a abstrakci, využívá ostrých barev a karikaturně-komiksového způsobu zobrazování lidí.