Jaroslav Šetelík - Pohled na sv. Mikuláše

Olej na plátně, 65x75 cm. Signováno vlevo dole Jaroslav Šetelík. Rámováno.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.

Nejdelší strana: 92 cm

Představená olejomalba od Jaroslava Šetelíka zobrazuje pohled na Prahu z Hradčan. Díváme se na kompozici z vyvýšeného bodu zahrady Pražského hradu, ze kterého se před námi otevírá město s dominantou kostela sv. Mikuláše, v jehož pozadí vidíme siluetu Národního muzea a Týnského chrámu. V harmonické vyváženosti se pražské věže tyčí do prostoru a vytváří nezapomenutelný dojem z pozorované scenérie. Kompozici uzavírá nebe s mraky stahujícími se nad městem, jehož horizont se ztrácí v dálce. Na tomto díle se v plné míře projevuje autorovo cítění pro zobrazení městských motivů, které spočívá ve výrazné paletě a způsobu kladení barev na podložku. Kolorit scenérie je pojednán pomocí svěžích modrých tónů a odstínů okru. První plán lemuje detail koruny stromu, která jemně prosvětluje obrazový prostor. Jde o mistrovskou ukázku české krajinomalby 20. století, která je skvělou akviziční a sběratelskou příležitostí.

o autorovi: 1881 - 1955
Narodil se v Táboře. Studoval nejprve na UMPRUM u prof. Lišky, poté na AVU u prof. Ottenfelda. Podnikl cesty do Francie, Itálie a po západní Evropě. Ve 20. letech na pozvání nizozemské vlády vytvořil kolekci akvarelů s pohledy na 40 holandských měst. S oblibou maloval městské motivy a zvlášte pak starou Prahu. Jeho dílo je ceněno nejen v Čechách, ale rovněž v zahraničí.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 320 000 Kč

posouzeno znalcem doporučujeme
115891. Pohled na sv. Mikuláše
Zbývá:5 dnů, 8 hodin
Konec dražby:22.05.2024 20:43:00
Minimální příhoz:1 000 Kč
Aktuální cena:23 000 Kč