Jaroslav Ronek - Lokomotivy na nádraží

Olej na kartonu, 50x70 cm. Signováno vpravo dole Ronek. Rám, sklo.

Stav: Rám mírně poškozen.

Nejdelší strana: 83 cm

Olejomalba od Jaroslava Ronka reprezentuje «století páry», jak je často označováno 19. století - období průmyslové revoluce a nenávratných změn, kdy se rychlost stala symbolem moderního života. Zobrazení symbolu technologického pokroku se často objevuje na kompozicích umělců, kteří zobrazovali každodennost, jejíž nenahraditelným prvkem se stala parní lokomotiva. Předložený výjev zachycuje dvě lokomotivy na nádraží. Oblaka páry zaplňují obrazový prostor a evokují atmosféru bezprostřední přítomnosti, kdy se ocitáme zahaleni v mlze. Zdrženlivá barevnost je ve výrazným kontrastu s jemným děleným rukopisem, který svědčí o skutečném mistrovství autora. Při pohledu na kompozici můžeme vzpomenout na slavnou impresionistickou sérii Claude Moneta zachycující pařížské nádraží Saint-Lazare. Dílo Jaroslava Ronka má nepopiratelně vysokou výtvarnou hodnotu a nesmí uniknout pozornosti sběratele umění 19 století.

o autorovi: 1892, Praha - 1962

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 49.000 Kč.

112744. Lokomotivy na nádraží
Dražba ukončena:27.03.2024 20:01:00
Vyvolávací cena:5 000 Kč
vydraženo za:11 000 Kč