Olej na kartonu, 52x40 cm. Signováno vpravo dole Panuška 1921. Rám, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Jaroslav Panuška ve svém díle nezapře zásadní ovlivnění prostředím krajinářského ateliéru Julia Mařáka na pražské Akademii, kde mohl kultivovat své zaujetí přírodou. Na nabízeném obraze ze samého počátku 20. let minulého století se jednoznačně hlásí o slovo přímý vztah k předmětu zobrazení a svoboda se zacházením s technikou. Panuška zde zobrazuje rozsochatý kmen mohutného stromu, který maluje s niterným zaujetím strukturou jeho rozvrásněné kůry. Malíř pracuje rozvolněným rukopisem, který na podložce zanechává viditelnou strukturou tahů. Živé bytostně malířské pojetí dýchá také z barevnosti a ze způsobu kombinace jednotlivých tónů, které se spájí v přesvědčivý realistický odstín. Obraz představuje velmi krásnou ukázku vyzrálého díla tohoto předního českého krajináře s velmi vysokou hodnotou.
o autorovi: 1872 - 1958
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč