Nejdelší strana: 84 cm
Olej na kartonu, 50x66 cm. Signováno vlevo dole Panuška. Rámováno.
Jaroslav Panuška je na trhu s uměním velmi dobře znám jako jeden z nejvýraznějších frekventantů ateliéru Julia Mařáka na pražské AVU. Na obraze Pozdní léto u rybníka zaznamenal pohled na poklidnou hladinu vodní plochy a okolní vegetaci. Jednoznačně se zde projevuje Panuškův vyspělý malířský talent, který se propisuje jak do barevného pojednání, tak zejména do vynikajícího technického zpracování. Výjev umělec rozvrhl do tří plánů, které skvěle navozují dojem prostoru. Zcela příznačný moment představuje sjednocený kolorit s jasnou převahou pečlivě odpozorovaných odstínů barev přírody, které obrazu propůjčují klidnou harmonickou nevtíravost a životnost. Tento dojem podtrhuje také volné kladení pigmentů na podložku. Právě rukopis, který zdůrazňuje strukturu součástí přírodní scény, je bezpochyby silnou stránku malby, která přímo apeluje na divákovy smysly direktním vztahem k zachycení přírody. Jde o dílo vyspělého tvůrce, jehož hodnota bude dozajista stoupat.
Pozn.: Rám mírně poškozen. Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
o autorovi: 1872 - 1958
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč