Akvarel na papíře, 20x27 cm. Signováno vpravo dole Panuška. Rám, pasparta, sklo.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem.
Nejdelší strana: 53 cm
Jaroslav Panuška vycházel z krajinářského školení u Julia Mařáka, které úspěšně rozvíjel ve své vlastní tvorbě. Předložený akvarel je velmi zdařilým příkladem díla, v němž Panuška prokazuje nejen svoji technickou vyspělost, ale také cit pro výběr zajímavých přírodních scén. Dílo představuje volný výhled na krajinu s výrazným motivem vodní plochy, za níž se táhne mírně rozvlněný terén s nevysokým pohořím na horizontu. Panuška zde zachycuje otevřenou krajinu v hlubokém prostoru, který vystihuje skvělým zvládnutím vzdušné perspektivy. Všimnout si je třeba palety, kterou malíř ladí do modravých tónů proložených odstíny okru. Atmosférickou lehkost a nevyzývavost výjevu perfektně podporuje technika akvarelu. Jde o suverénní práci umělce, který je právem řazen k nejvýraznějším krajinářům Mařákova okruhu.
o autorovi: 1872 - 1958
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 1 300 000 Kč