Jaroslav Mertl - Sapfó III

Olej na plátně, 45x70 cm. Signováno vpravo dole J. Mertl 2001. Rámováno.

Nejdelší strana: 86 cm

Na této malbě Jaroslav Mertl představuje výjev nahých ženských aktů se starořeckou básnířkou Sapfó, která působila na ostrově Lesbos. Mertl zde uplatňuje svůj expresivní živý styl figurální malby s typickým rozvolněním obrysů a důrazem na řeč stop, které na podkladu zanechala práce s nástrojem. Akty jsou pojaty jako křehké dívky se zdůrazněnými rysy ženskosti. Na výjevu se objevují v nenucených postojích s umírněnými a nevyzývavými gesty. Pozornost je samozřejmě třeba věnovat výtvarnému pojetí námětu. Mertl využívá originální práci s nepevnými obrysy, které částečně nahrazuje zapojení černé barvy. Barevné řešení dodává obrazu intenzitu i dojem intimity. Celkově se na předloženém díle projevuje malířova fascinace ženstvím a těsný vztah k výrazové poloze malby.

o autorovi: 1943
Restaurátor a malíř. Představitel expresionismu. Protože pocházel z rodiny známého pražského právníka, v 50. letech nemohl studovat na VŠ. Absolvoval soukromá studia u několika významných českých malířů. I když převažuje jeho restaurátorská činnost, intenzivně se věnuje malbě. Je skvělý figuralista a znalec jazzu- v jeho obrazech často nacházíme scény z kaváren, hudebních klubů a restaurací nejen v Praze, ale i v Paříži a dalších metropolích světa. .

128853. Sapfó III
Zbývá:3 dnů, 18 hodin
Konec dražby:28.11.2024 22:29:00
Minimální příhoz:100 Kč
Aktuální cena:4 100 Kč