Olej na kartonu, 70x100 cm. Signováno vpravo dole J. Grus. Rámováno, pod sklem.
Jaroslav Grus, uznávaný český malíř a držitel několika významných ocenění, získal umělecké školení na pražské Akademii. Zkušenosti nabyl také v průběhu stipendijní cesty po jihu Evropy. Na obraze Berounka zaznamenal pohled na uhýbající koryto říčního toku. Dvojce cest lemovaná patníky se od diváka odklání opačným směrem. Zajímavou kompozici uzavírá poměrně strmé úbočí kopce v levé části obrazové plochy. Výjev umělec podal zcela příznačným koloritem s převahou jasných, až jásavých barev, které obrazu propůjčují zářivou dynamickou životnost. Tento dojem podtrhuje také volné kladení barevných odstínů a uvolněný rukopis. Obraz na divákovy smysly apeluje nenuceností a svobodou pojetí krajinné scény. Jde o dílo vyspělého tvůrce, jehož kvalitnímu dílu nemůže ubrat na hodnotě ani autorovo dobové spojení s režimem. Jde o práci, jejíž cena bude dozajista stoupat.
o autorovi: 1891 - 1983
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 340.000 Kč.