Jaroslav Čermák - Sedící dívka

Olej na plátně fixovaném na kartonu, 43x35 cm. Nesignováno. Rámováno.

Stav: Rám poškozen. Karton mírně prohnut. Stav ilustruje přiložená fotodokumentace.

Pozn.: Konzultováno a posouzeno PhDr. Michaelem Zachařem. Vzadu sběratelský přípis s historií obrazu potvrzující pravost od Dr. Vr. Černého, předního znalce díla malíře Jaroslava Čermáka. Jaroslav Čermák byl přední postavou českého realistického malířství. Jeho dílo zásadně ovlivnil přímý kontakt se zahraničním, zvláště s francouzským uměním, který Čermák navázal během studií a udržoval po zbytek své malířské kariéry. Jde o autora, který se proslavil zejména svými historickými výjevy a osobitým přístupem k malbě zátiší. Jednalo se však také o vynikajícího portrétistu, jak to skvěle dokládá předložený obraz se sedící dívkou. Čermák malbu pojal svým typickým stylem jako dílo s vnitřní velikostí, velkorysou kompozicí a mimořádně umně vyváženou paletou. Držel se přitom linie přímého kontaktu s předmětem zobrazení. Postava dívky je mistrně usazena do formátu. Barevnost působí čistě a jednoduše, přesto plně realisticky. Krásný moment představuje také způsob, jakým dívka stáčí pohled směrem dolů. Dojem čisté veliké prostoty posilují rozpuštěné vlasy, které jí splývají po zádech. Přitažlivost malby Čermák podpořil zkušeným zčásti uvolněným rukopisem. Nabízený obraz bezesporu představuje vysoce kvalitní ukázku díla jedné z nejvýznačnějších figur české malby 19. století.

Nejdelší strana: 61 cm

vydraženo posouzeno znalcem
105181. Sedící dívka
Dražba ukončena:15.11.2023 20:14:04
Vyvolávací cena:10 000 Kč
vydraženo za:40 000 Kč