Pozn.: Rodina současného majitele získala dílo přímo od autora.
Olej na sololitu, 29x36 cm. Nesignováno. Rámováno, pod sklem.
Jánuš Kubíček patřil k tzv. generaci 60. let, která se nesmazatelně zapsala do vývoje umění v Čechách a na Moravě. Na předkládaném obraze malíř sáhl k částečně abstrahující kompozici, která se skládá z jasně barevných okrouhlých objektů ve středu, kolem nichž se vinou krabaté listy. Se zářivou žlutou barvou kontrastuje chladně modré do tmavého odstínu přecházející pozadí. Ústřední kontakt tvarů je ozářen v centru kompozice. Výjev na pomezí abstrakce a figurace s příznačným názvem navozuje dojem proudícího rytmu či snad hledání vnitřní podstaty zobrazených předmětů. Pozoruhodná práce vyzrálého tvůrce, který ve svém díle řešil bytostně výtvarné otázky, svědčí o fascinaci tvarem. Jedná se o vysoce kvalitní dílo autora, který je zastoupen v nejprestižnějších sbírkách v České republice, soukromých i veřejných. O hodnotě předkládané malby, která se v budoucnu jistě znásobí, není nejmenších pochyb.
o autorovi: 1921-1993
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 600 000 Kč.