Olej na plátně, 58x74 cm. Signováno vpravo dole Januš Kubíček. Rámováno.
Pozn.: Konzultováno a posouzeno prof. PhDr. Tomášem Vlčkem, Csc.
Nejdelší strana: 90 cm
Na předložené malbě se Jánuš Kubíček, jeden z předních představitelů generace 60. let, zabýval tématem krajiny. Jedná se o práci, ve které se sice Kubíček přikláněl k realistickému způsobu zobrazení, přesto je na ní patrná pro autora typická svoboda v užití výrazových prostředků. Kompozici dominují výrazné křivky kmenů, které doplňuje souhra linií okolní krajiny. Obrazu vládne mírně expresivní paleta s lokálními akcenty, v níž se projevuje autorova subjektivita. Vizuálně velmi přitažlivá je malířská technika, která spočívá ve volném kladení barev a ponechání stop nástroje. Poutavému hlubokému výrazu díla přispívá i efektní, ale nenásilná práce s konturami. Jde o krásnou ukázku realisticky orientované tvorby uznávaného autora, který rozvinul zcela osobitý výraz. Vysoká sběratelská hodnota malby je nepopiratelná.
o autorovi: 1921-1993
Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 600 000 Kč.