Jan Zrzavý - Žonglér

Pozn.: Otec současného majitele získal dílo přímo od autora.

Nejdelší strana: 63 cm

Kresba, 63x39 cm. Signováno dole uprostřed s věnováním Jan Zrzavý. Rám, sklo.
Kresba s námětem Žongléra od Jana Zrzavého představuje zčásti abstrahující kompozici, jejímž východiskem byla lidská figura v pohybu. Tělesné tvary jsou značně redukovány a přepracovány do podoby geometrizujících útvarů. Silně stylizovaná je také žonglérova tvář podaná z profilu. Námětem i formálním zpracováním toto pozoruhodné dílo připomene Zrzavého díla z válečného období s výjevy z cirkusového prostředí s akrobaty a kejklíři, která prezentoval na výstavě Tvrdošíjných. Tuto polohu umělcovy tvorby je možné spojovat s proudem zájmu o moderní civilizaci, který sice do jisté míry kontrastuje s umělcovým duchovním smýšlením o podstatě umění, představuje však významný článek jeho uměleckého vývoje. Z člověka vystupujícího pod cirkusovým šapitó se stává jakýsi efektně fungující stroj, který dokonale zvládá prezentaci akrobatického vystoupení. Kresba podaná osobitým autorským stylem, v níž se projevuje tematika mechanizace lidského těla, je vysoce hodnotným zástupcem tvorby tohoto velikána české výtvarné scény první poloviny 20. století. Dílo by nemělo uniknout pozornosti žádného sběratele.

Nejvyšší dosažená cena za dílo tohoto autora v aukci: 14 200 000 Kč

vydraženo top doporučujeme
75422. Žonglér
Dražba ukončena:20.04.2022 20:09:00
Vyvolávací cena:2 000 Kč
vydraženo za:85 000 Kč